Arbete pågår

Vi utför just nu underhållsarbete på webbplatsen.
Observera att eventuella framsteg, registreringar eller ändringar som görs under denna tid inte kommer att sparas och kan försvinna eller nollställas.


Tack för din förståelse och ditt tålamod!

Maintenance in Progress

We are currently performing maintenance on the website.
Please note that any progress, registrations, or changes made during this time will not be saved and may be lost or reset.


Thank you for your understanding and patience!

Hastigheter. Tänkvärt angående hur fort man kör…..

Hastigheter

Spelar det någon roll vilka hastigheter vi håller?

Ta det lugnt i trafiken

För några år sedan var jag i Saigon. Enligt vår guide finns det ca 4 miljoner motorcyklar och mopeder i staden.

Körkortsutbildningen i Vietnam är enligt våra mått i princip obefintlig. Om man tittar på trafiken får man lätt en känsla av att det inte existerar några trafikregler och är ett enda kaos.

Med detta i åtanke frågade jag guiden om det inträffar många allvarliga olyckor i Saigon. Han sa att det var mycket ovanligt inne i staden. Däremot var olycksfrekvensen på landsbygden mycket hög. Folk ”dör som flugor”, som han uttryckte det. Där är tempot är mycket högre. I stan kör folk i mycket lägre hastigheter.

 

Detta säger väl en del om hur mycket hastigheten betyder för olycksfrekvensen?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *